1px OLEJOWOSK CZY LAKIER?
OLEJOWOSK CZY LAKIER?

OLEJOWOSK CZY LAKIER?

OLEJOWOSK to powłoka bazująca na naturalnych, roślinnych olejach i woskach. Oleje wnikają głęboko w pory drewna, chroniąc i pielęgnując je od wewnątrz. Woski natomiast tworzą elastyczną, przepuszczającą powietrze warstwę wierzchnią, która chroni drewno przed działaniem czynników zewnętrznych.
Drewno pokryte mikroporowatą powłoką przyjmuje i oddaje wilgoć bez jakichkolwiek uszkodzeń powłoki, może swobodnie oddychać, zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu i jest antystatyczne (przyciąga mniej kurzu). Olejowoski wygładzają powierzchnię drewna (w przeciwieństwie do lakierów, które podnoszą włókna drewna), sprawiają, że staje się odporna na wcieranie się brudu i łatwa w utrzymaniu czystości. Nadają drewnu naturalny wygląd, podkreślają rysunek jego słojów.
Istotną zaletą tego rodzaju powłok, jest możliwość częściowej renowacji uszkodzonego fragmentu blatu. W takiej sytuacji wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię z zabrudzeń, przeszlifować ewentualne zarysowania, głębokie rysy lub inne uszkodzenia a następnie nałożyć na to miejsce nową warstwę wosku twardego olejnego.
Oczywiście powłoki tego rodzaju można poddawać renowacji lub regeneracji również na całej powierzchni, bez konieczności cyklinowania.
Olejowoski, w przeciwieństwie do lakierów, nie łuszczą się ani nie odpryskują tylko powoli z upływem czasu "zużywają się" stając się coraz cieńsze. Dlatego konieczne jest regularne olejowanie powierzchni drewnianych (zalecane 2-4 razy w roku) w celu zapewnienia ciągłej ochrony.

 

LAKIER to preparat oparty na substancjach syntetycznych, który w przeciwieństwie do olejowosku nie wnika w głąb drewna ale pozostaje na jego powierzchni tworząc trwałą, nieprzepuszczalną powłokę (tym samym pozbawia nas kontaktu z naturalnym drewnem). Pozostawia naturalny, surowy odcień drewna, podkreśla i uwydatnia jego słoje.
Lakier chroni drewno przed zabrudzeniami, uszkodzeniami i wilgocią. Wolniej, niż w przypadku powierzchni olejowanych, wchłania zabrudzenia i wilgoć. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i właściwie nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Do jego minusów należy zaliczyć niską odporność na temperaturę - pod wpływem gorąca powierzchnia może się miejscowo łuszczyć i odpryskiwać. Równie ważną informacją jest to, że lakier jest odporny na niewielkie zarysowania, mocne uderzenie może zakończyć się nieestetycznym wgłębieniem, rysami lub pęknięciem.
Niestety w przypadku powierzchni lakierowanej nie ma możliwości naprawienia ubytku w powłoce, konieczna jest renowacja całej powierzchni, co wymaga uprzedniego cyklinowania i jest trudne do wykonania w warunkach domowych, dlatego zaleca się aby była  przeprowadzana przez fachowca.

 

 W poniższej infografice zestawiliśmy dla porównania najważniejsze cechy obu preparatów:

Olejowosk vs lakier 

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl